Kongres Sąsiedzi Sąsiadom

 

Prowadzisz firmę rodzinną? Planujesz inwestycje w nowe technologie, które zwiększą konkurencyjność Twojej firmy? Należysz do sektora MSP? Poszukujesz atrakcyjnych metod finansowania Twojej dzisłalności? Chcesz usprawnić proces produkcyjny w swojej firmie poprzez zwiekszenie automatyzacji procesów produkcyjnych? A może po prostu chcesz dowiedzieć się jak wygląda nowoczesny biznes XXI wieku?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest twierdząca to znaczy, że nie możesz przegapić Kongresu „Sąsiedzi Sąsiadom”, który odbędzie się już w czerwcu w Bielsku-Białej!

Kongres „Sąsiedzi Sąsiadom” to unikatowe w skali regionu wydarzenie organizowane przez Regionalną Izbę Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej, dedykowane do szerokiego grona odbiorców. Tegoroczna – druga już edycja kongresu stanowi kontynuację oraz rozwninięcie idei dotychczasowych edycji Kongresu, w tym organizowanych corocznie, począwszy od 2012 roku Kongresów Firm Rodzinnych. Tym razem stawiamy na innowacyjność! W erze internetu, robotów, inteligentnych urządzeń – przedstawimy Ci świat biznesu XXI wieku. Przemysł 4.0, druk 3D, automatyka i robotyka w procesie produkcji, innowacyjne technologie produkcji – to zagadnienia które po udziale w Kongresie nie będą dla Ciebie żadną tajemnicą! Co więcej jeśli sesje warsztatowe, panele tematyczne czy wykłady, które planujemy w trakcie Kongresu nie zaspokoją Twojej ciekawości – zabierzemy Cię do inteligentnej fabryki FCA Poland S.A., w Tychach*, gdzie na własne oczy zobaczysz jak wygląda proces produkcyjny oparty na technologiach i rozwiązaniach XXI wieku.

Czas na erę inteligentnej automatyzacji! Do zobaczenia 06 czerwca!

Przemysł 4.0
Skąd pojęcie Przemysłu 4.0? Dlaczego mówi się o czwartej rewolucji przemysłowej? W dotychczasowej historii przemysłu nowe technologie już trzy razy fundamentalnie zmieniały zasady gry: Przemysł 1.0 – mechanizacja – wynalezienie i wdrożenie silnika parowego wprowadziło produkcję w erę industrializacji; Przemysł 2.0 – elektryfikacja – to właśnie elektryczność wyparła silniki parowe, zaś linie produkcyjne mogły wytwarzać towary w dużych seriach; Przemysł 3.0 – cyfryzacja – coraz bardziej wydajne komputery i układy przetwarzania danych umożliwiły sterowanie maszynami za pomocą oprogramowania. Dzięki temu maszyny zyskały większą wydajność, precyzję i elastyczność, a proces cyfryzacji umożliwił osiągnięcie coraz wyższych stopni automatyzacji. Zaczęły powstawać systemy planowania i kontroli, których celem była koordynacja działań w obrębie produkcji; Przemysł 4.0 – integracja systemów i tworzenie sieci; Przemysł 4.0 integruje ludzi oraz sterowane cyfrowo maszyny z Internetem i technologiami informacyjnymi. Materiały produkowane lub wykorzystywane do produkcji można zawsze zidentyfikować, mają one także możliwość niezależnego komunikowania się między sobą. Przepływ informacji jest realizowany w pionie: z poszczególnych komponentów do działu IT przedsiębiorstwa oraz z działu IT do komponentów. Drugi kierunek przepływu informacji jest realizowany w poziomie: pomiędzy maszynami zaangażowanymi w proces produkcji a systemem produkcyjnym przedsiębiorstwa.

Sukcesja w MSP

Pomimo postępującej automatyzacji i wypieraniu człowieka przez maszyny pewne rzeczy pozostają niezmienne… ludzie, którzy prowadzą i rozwijają swój biznes są niezastąpieni… Dlatego z myślą o przedsiębiorcach, którzy na co dzień zmagają się z trudami i wyzwaniami jakie niesie ze sobą prowadzenie firmy rodzinnej nie rezygnujemy z chęci przekazania kompletnej i rzetelnej wiedzy, która zwiększy świadomość przedsiębiorców i pozwoli im przygotować przekazanie rodzinnego biznesu kolejnemu pokoleniu. Sukcesja to jeden z ważniejszych tematów w trakcie Kongresu „Sąsiedzi Sąsiadom”, bowiem firmy rodzinne odpowiadają aż za 18% całości krajowego PKB, a w ich strukturach pracuje dzisiaj 24% zatrudnionych w całym sektorze przedsiębiorstw. Przyjdź na Kongres i dowiedz się jak zapewnić ciągłość swojej firmie!

Technologiczna rewolucja

Postępująca automatyzacja oraz zwiekszenie roli maszyn w procesie produkcji wprowadza polskie przedsiębiorstwa na nieznane dotąd obszary. Innowacyjne rozwiązania XXI wieku coraz częściej znajdują zastosowanie w procesach produkcyjnych. Komunikujące się ze sobą maszyny, roboty, technologie informatyczne spinające w sieć proces wytwarzania, sprzedaży i wysyłki gotowych produktów – to tylko wycinek tego co zaobserwować możemy w przedsiębiorstwach, które z powodzeniem wprowadziły innowacyjne rozwiązania technolgiczne pozwalające na zwiększenie konkurencyjności oraz wydajności procesów produkcyjnych. Dzięki możliwości zwiedzenia fabryki FCA Poland S.A. – światowego lidera branży motoryzacyjnej – na własne oczy pokażemy Ci świat inteligentnej produkcji XXI wieku!

Druk 3D

Druk 3D cały czas rozwija skrzydła, dlatego coraz częściej słyszymy o przypadkach, gdzie ingeruje nawet w przemysł masowy. Powstaje pytanie czy dojdzie kiedyś do sytuacji, kiedy zastąpi go całkowicie? Przypadki gdzie druk 3D wykorzystywany jest do produkcji prototypów należy już do codzienności. Jest to stosunkowo najtańszy i najszybszy sposób na wytworzenie prototypowego modelu. O ile tworzenie pojedynczych egzemplarzy przy pomocy druku przestrzennego jest oczywiste, to dzieki udziałowi w Kongresie "Sąsiedzi Sąsiadom" dowiesz się jak wykorzystuje się druk 3D w produkcji na przykładzie różnych branż i wielu, naprawdę ciekawych przykładów. Budnownictwo, architektura wnętrz, motoryzacja, medycyna, lotnictwo... - to tylko niektóre branże które zoraz bardziej rozpowszechniają technologie druku 3D.

Nowe spojrzenie na biznes

Dzięki uczestnictwu w czerwcowym Kongresie „Sąsiedzi Sąsiadom” poznasz nowoczesne możliwości prowadzenia działalności gospodarczej opartej o start up’y czy współpracę z uczelniami wyższymi oraz innymi podmiotami otoczenia biznesu. Pokażemy Ci jak szerokie są dziś możliwości współpracy i kooperacji z podmiotami zewnętrznymi, dzięki którym możliwy jest rozwój biznesu oparty o wiedzę i nowoczesne technologie. Przyjdź na kongres a zainspirujemy Cię do myślenia w perspektywach rozwoju innowacyjności oraz zwiększania efektywności wdrażania nowych technologii w Twojej firmie. Kongres „Sąsiedzi Sąsiadom” to doskonała okazja do wysłuchania wykładów osób, które osiągnęły sukces w dziedzinie innowacyjności jak również stanowić będzie płaszczyznę wymiany poglądów i idei pomiędzy ludźmi nauki a światem biznesu.

Zobacz w praktyce jak działają technologie XXI wieku!

Kongres „Sąsiedzi Sąsiadom” zaczniemy od przekazania Ci kompletu informacji dotyczących nowoczesnych narzędzi prowadzenia i rozwoju biznesu w oparciu o technologie XXI wieku. Zrobią to zaproszeni przez nas prelegenci i wykładowcy posiadający niezbędną wiedzę i wieloletnie praktycznie doświadczenie. O tym jak wprowadzać słowa w czyny i korzystać z wiedzy planując rozwój własnego biznesu opowie nasz gość specjalny. To wszystko przygotowaliśmy dla Ciebie w trakcie sesji wykładowych i warsztatowych oraz paneli tematycznych. Jednak to nie koniec… Dla 50 uczestników kongresu* przygotowaliśmy prawdziwą gratkę… zabierzemy Cię do fabryki FCA Poland w Tychach byś na własne oczy zobaczył jak wygląda produkcja oparta o technologie XXI wieku. Grupa FCA to bowiem światowy lider branży motoryzacyjnej a w zakładach spółki prym wiodą najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Zakład w Tychach zajmuje 2,4 mln m² powierzchni, z czego na hale produkcyjne i budynki usługowe przypada 0,5 mln m². Jest jednym z największych zakładów produkcyjnych w Europie. Z jego linii montażowych co 46 sekund zjeżdża jeden samochód. W zakładzie pracuje obecnie ok. 3 260 osób, a dodatkowo na jego terenie znajduje się 56 firm świadczących usługi na rzecz fabryki. To prawdziwe miasteczko przemysłowe. W 2015 roku w zakładzie w Tychach wyprodukowano 302 639 samochodów, w tym: Fiatów 500 – 181 014 szt., Abartów 500 – 14 972 szt. i Lancii Ypsilon – 57 760 szt. Oprócz modeli Grupy FCA wyprodukowano także Fordy Ka w liczbie 48 893. 99% samochodów marek FCA produkowanych w Tychach (tj. 253 746 szt.) eksportowano na rynki 67 krajów świata, w tym do Włoch (102 646), Wielkiej Brytanii (45 989), Francji (24 520), Niemiec (21 433), a także do dalekiej Japonii i Australii. Wyniki te stawiają FCA Poland zdecydowanie na pierwszym miejscu wśród producentów samochodów w Polsce i w europejskiej części koncernu FCA. Przeprowadzony w grudniu 2015 roku audyt potwierdził ponownie przynależność tyskiego zakładu do grona najlepszych fabryk przemysłu motoryzacyjnego w Europie, szczycących się certyfikatem Gold Level wg „World Class Manufacturing”. W 2015 roku na liście „500” Rzeczpospolitej – rankingu największych firm pod względem obrotów i wyników FCA Poland zajęła 10. miejsce natomiast na liście „2000” spółka uplasowała się na 3. miejscu wśród największych eksporterów polskiej gospodarki. A zatem nie zwlekaj! Zgłoś się na Kongres już dziś!

*ze względów organizacyjnych w zwiedzaniu zakładu FCA Polnad S.A. w Tychach, uczestniczyć będzie pierwsze 50 osób, które wyrażą taką chęć w przesłanym do organizatora kongresu formularzu zgłoszeniowym (dot. również przejazdu autokarem do/z Tychów). Potwierdzeniem otrzymania zgłoszenia i zakwalifikowaniem uczestnika do wyjazdu na teren FCA Poland S.A. będzie przesłanie przez Organizatora Kongresu na adres e-mail uczestnika podany w formularzu zgłoszeniowym wiadomości elektronicznej potwierdzającej przyjęcie zgłoszenia oraz imiennego vouchera uprawniającego do przejazdu i wstępu na teren zakładu FCA Poland S.A. w Tychach. Voucher należy wydrukować i okazać przed wyjazdem na teren zakładu. Decyduje kolejność zgłoszeń !

 

Gościem Specjalnym 2 edycji Kongresu Sąsiedzi Sąsiadom będzie Luk Palmen, który jest współzałożycielem i prezesem InnoCo. Prowadzi usługi doradcze i coachingowe w zakresie strategii rozwoju i zarządzania innowacjami w przedsiębiorstwach oraz w jednostkach naukowych. Jest członkiem rad nadzorczych spółek technologicznych. Od ponad 10 lat zajmuje się doradztwem i coachingiem w zakresie zarządzania innowacjami, zarządzania MŚP, zarządzania klastrami oraz komercjalizacji technologii. Prowadził w tym okresie ponad 100 konferencji, seminariów i warsztatów. Angażuje się w promowanie innowacyjnych modeli współpracy w gospodarce. Jest autorem i współautorem praktycznych przewodników w zakresie foresightu, komercjalizacji technologii oraz klastrów. Jest Menedżerem ds. Innowacji i Kooperacji w klastrze Silesia Automotive & Advanced Manufacturing. W funduszu zalążkowym Akcelerator Technologiczny Gliwice jest ekspertem odpowiedzialnym za weryfikację zgłoszonych projektów B+R we wczesnych fazach rozwoju i doprowadzenie ich do gotowości inwestycyjnej.

 

Współzałożyciel InnoCo i pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od nieomalże 20 lat bierze udział w pracach badawczych i eksperckich związanych z rozwojem firm oraz środowisk innowacyjnych. Prowadził liczne indywidualne projekty doradcze związane z: restrukturyzacją firm i instytucji badawczo-rozwojowych, strategiami firm i scenariuszami rynkowymi, przygotowaniem i wdrażaniem przedsięwzięć innowacyjnych oraz projektów badawczo-rozwojowych, inwestowaniem w nowopowstające firmy technologiczne. Jest cenionym doradcą, animatorem pracy zespołowej, moderatorem warsztatów i dyskusji. Współtworzył europejską sieć współpracy w zakresie tzw. otwartej innowacji i jest jej aktywnym uczestnikiem. Wspiera środowiska innowacyjne w rozwijaniu powiązań sieciowych i klastrowych; jest współautorem dwukrotnie wznawianego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości „Przewodnika dla animatorów inicjatyw klastrowych w Polsce” (wyd. w latach: 2008, 2011, 2016) oraz podręcznika „Innovation Education Reloaded: Nurturing Skills for the Future. The Open Innovation Handbook” (2016). Na kanwie swojej współpracy z przemysłem działa jako doradca władz publicznych ds. polityki gospodarczej i finansowania rozwoju innowacyjności. Moderuje prace nad programami rozwoju gospodarczego dużych polskich miast oraz regionów. Jest członkiem m.in. International Society for Professional Innovation Management oraz Regional Studies Association.

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ekspert ds. Badań i Rozwoju oraz Public Relations Manager w Instytucie Biznesu Rodzinnego. Współorganizator Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych (www.kongresfirmrodzinnych.pl) oraz kongresu Next Generation (www.nextg.pl). Realizator największych polskich badań w obszarze przedsiębiorczości rodzinnej. Autor licznych artykułów, raportów i publikacji w obszarze biznesu rodzinnego oraz twórca rankingów firm rodzinnych. Dziennikarz magazynu Family Business. Zarządzanie Firmą Rodzinną. Prelegent, organizator i moderator paneli dyskusyjnych oraz debat w obszarze family business. Realizuje projekty związane z popularyzacją przedsiębiorczości rodzinnej w Polsce i na świecie.

Dyrektor Operacyjny Instytutu Biznesu Rodzinnego. Opracowuje i realizuje strategię Instytutu, zarządzając zespołem pracowników, partnerów oraz ekspertów, zaprzyjaźnionych z placówką. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, autor jednej z pierwszych w Polsce prac dyplomowych w tematyce ładu rodzinnego i konstytucji firm rodzinnych. Od 2011 roku zajmuje się budowaniem strategii rozwoju dla firm rodzinnych opartych na wartościach. Pracował w projekcie „Kody wartości – efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych”, którego celem było wypracowanie metodyki i narzędzi wspierających proces przeprowadzania sukcesji. Prelegent, moderator, trener autor publikacji o tematyce przedsiębiorczości rodzinnej, głównie w temacie strategii i ładu rodzinnego.

Paweł Wróbel od 15 lat związany jest z firmą ASTOR. Na poczatku swojej pracy zajmował się i specjalizował w sterowaniu PLC. Od roku 2006 prowadzi oddział katowicki firmy. Od kilku lat specjalizuje się w zastosowaniach robotyki w przemyśle. Utożsamia się z ideą Przemysłu 4.0 i zgodnie z misją firmy ASTOR, popularyzuje tę ideę oraz wspiera przedsiębiorstwa w drodze do Przemysłu 4.0.

Absolwent Wojskowej Akademi Technicznej i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Pasjonat nowych technologii, które były nieodłącznym elementem jego codziennej pracy. Swoje doświadczenie budował w firmach technologicznych (m.in. Dell Sp. z o. o.) oraz działających w obszarze finansowym (m.in. PayU S.A.). Obecnie zajmuje się rozwojem i sprzedażą płatności internetowych stworzonych przez ING Bank Śląski. Prywatnie miłośnik podróży. Uwielbia poznawać nowe miejsca i kulury. W wolnych chwilach relaksuje się przy dobrej książce lub muzyce.

 

Jak zgłosić się na Kongres? Wystarczy że pobierzesz, wypełnisz, podpiszesz i prześlesz na adres Biura Organizatora Kongresu dostępny poniżej formularz zgłoszeniowy. Możesz to zrobić tradycyjnie wysyłając formularz pocztą lub kurierem na adres: Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej, ul. Wzgórze 19, 43-300 Bielsko-Biała lub elektornicznie przesyłając skan formularza na adres e-mail: biuroizby@cci.pl. Na Twoje zgłoszenie czekamy do 04 czerwca 2018 roku. Jeśli jednak chcesz pojechać z nami i zwiedzić zakład FCA Poland S.A. w Tychach to pamiętaj iż decyduje kolejność zgłoszeń – w zwiedzaniu uczestniczyć będzie pierwszych 50 osób, które zadeklarują taką chęć i prześlą do Organizatora prawidłowo wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy. A zatem nie zwlekaj i zgłoś się już dziś, kto pierwszy ten lepszy!

Potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia przez Organizatora Kongresu będzie wiadomość e-mail, którą otrzymasz na podany w formularzu zgłoszeniowym adres poczty elektronicznej. Pamietaj, że udział w Kongresie „Sąsiedzi Sąsiadom” jest bezpłatny!

 

 

 

* Program oraz czas trwania wydarzenia może ulec zmianie!

* Informujemy iż ze wględów organizacyjnych w zwiedzaniu zakładu FCA Poland S.A. w Tychach (dot. także przejazdu autokarem do/z Tychów) uczestniczyć będzie pierwszych 50 osób, które wyrażą taką chęć w przesłanym do Organizatora kongresu formularzu zgłoszeniowym. Decyduje kolejność zgłoszeń! Zakwalifikowanie do wyjazdu i zwiedzania zakładu zostanie potwierdzone poprzez wysłanie przez Organizatora kongresu na podany przez uczestnika w formularzu zgłoszeniowym adres e-mail, stosownej informacji wraz z imiennym voucherem uprawniającym do wyjazdu. Voucher należy wydrukować i okazać przed wyjazdem autokaru na teren zakładu FCA Poland S.A.


 

Na 2 edycję kongresu "Sąsiedzi Sąsiadom" zapraszają:

 

 

  
 
 
 
 
 
Partnerzy Regionalnej Izby Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej:
 
All content © 2013 CCI. All rights reserved.