Kongres Sąsiedzi Sąsiadom

Zapraszamy do zapoznania się z obszerną relacją z tegorocznej edycji kongresu "Sąsiedzi Sąsiadom - Innowacyjne Podbeskidzie 4.0"
Relacja dostępna jest TUTAJ!
Jednocześnie zapraszamy na kolejną edycję kongresu, która odbędzie się w 2020 roku! Szczegółowe informacje już wkrótce na naszej stronie oraz profilu Izby na Facebooku!


 

Należysz do sektora MSP? Planujesz inwestycje w nowe technologie, które zwiekszą konkurencyjność Twojej firmy? Poszukujesz atrakcyjnych metod finansowania Twojej działaności? Chcesz usprawnić proces produkcyjny w swojej firmie poprzez zwiększenie automatyzacji procesów produkcyjnych? A może po prostu chcesz dowiedzieć się jak wygląda nowoczesny biznes XXI wieku na Podbeskidziu?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest twierdząca, to znaczy, że nie możesz przegapić kongresu „Sąsiedzi Sąsiadom – Innowacyjne Podbeskidzkie 4.0”, który odbędzie się już 06 czerwca br., na terenie Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej!

 

 

Kongres „Sąsiedzi Sąsiadom” to unikatowe w skali regionu wydarzenie organizowane przez Regionalną Izbę Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej, dedykowane do szerokiego grona odbiorców. Tegoroczna – trzecia już edycja kongresu stanowi kontynuację oraz rozwninięcie idei dotychczasowych edycji Kongresu. W tym roku stawiamy na innowacyjność i elektromobilność! W erze internetu, robotów, inteligentnych urządzeń produkcyjnych i stanowiących przyszłość samochodów elektrycznych – przedstawimy Ci świat biznesu XXI wieku. Idea Smart City, przemysł 4.0, elektromobilność, automatyka i robotyka w procesie produkcji, bezpieczeństwo przemysłowe czy nowoczesne rozwiązania e-commerce – to zagadnienia które po udziale w Kongresie nie będą dla Ciebie żadną tajemnicą! Co więcej jeśli sesje warsztatowe, panele tematyczne, wykłady czy prezentacje robotów oraz jady testowe samochodami elektrycznymi, które planujemy w trakcie Kongresu nie zaspokoją Twojej ciekawości – zabierzemy Cię do nowoczesnej fabryki Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.*, gdzie na własne oczy zobaczysz jak wygląda proces produkcyjny oparty na technologiach i rozwiązaniach XXI wieku.

Czas na erę inteligentnej automatyzacji! Do zobaczenia 06 czerwca!

 

 

 

Zobacz w praktyce jak działają technologie XXI wieku!
Kongres „Sąsiedzi Sąsiadom – Innowacyjne Podbeskidzie 4.0” zaczniemy od przekazania Ci kompletu informacji dotyczących nowoczesnych narzędzi prowadzenia i rozwoju biznesu w oparciu o technologie XXI wieku. Zrobią to zaproszeni przez nas prelegenci i wykładowcy posiadający niezbędną wiedzę i wieloletnie praktycznie doświadczenie. O tym jak wprowadzać słowa w czyny i korzystać z wiedzy planując rozwój własnego biznesu dowiesz się w trakcie 3 bloków tematycznych, 6 sesji wykładowych oraz 2 sesji warsztatowych. Jednak to nie koniec… Na uczestników kongresu czekają jeszcze prezentacje robotów przygotowane przez studentów Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz jazdy testowe samochodami elektrycznymi. Ponadto dla 50 uczestników kongresu* przygotowaliśmy prawdziwą gratkę… zabierzemy Cię do zakładu produkcyjnego Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. byś na własne oczy zobaczył jak wygląda produkcja oparta o technologie XXI wieku. Firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. założona w 1992 roku jest bowiem jednym z czołowych polskich producentów pojazdów specjalnego przeznaczenia dla straży pożarnej, policji, wojska i służb cywilnych niosących pomoc w czasie zagrożeń. Firma przoduje w produkcji pojazdów specjalnego przeznaczenia dedykowanych dla służb mundurowych. Nowoczesny zakład oddany do użytku w 2013 r. umożliwia wykonanie co najmniej 150 pojazdów rocznie dla odbiorców krajowych i zagranicznych. Od początku swego istnienia przedsiębiorstwo dostarczyło swoim Klientom ponad 2000 pojazdów, które przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego i likwidacji zagrożeń powstałych w wyniku kataklizmów czy katastrof drogowych.

*ze względów organizacyjnych w zwiedzaniu zakładu Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o., uczestniczyć będzie pierwsze 50 osób, które wyrażą taką chęć w przesłanym do organizatora kongresu formularzu zgłoszeniowym (dot. również przejazdu autokarem na teren zakładu). Potwierdzeniem otrzymania zgłoszenia i zakwalifikowaniem uczestnika do wyjazdu na teren zakładu będzie przesłanie przez Organizatora Kongresu na adres e-mail uczestnika podany w formularzu zgłoszeniowym wiadomości elektronicznej potwierdzającej przyjęcie zgłoszenia oraz zakwalifikowanie uczestnika na wyjazd do zakładu Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Decyduje kolejność zgłoszeń !

Przemysł 4.0

Skąd pojęcie Przemysłu 4.0? Dlaczego mówi się o czwartej rewolucji przemysłowej? W dotychczasowej historii przemysłu nowe technologie już trzy razy fundamentalnie zmieniały zasady gry: Przemysł 1.0 – mechanizacja – wynalezienie i wdrożenie silnika parowego wprowadziło produkcję w erę industrializacji; Przemysł 2.0 – elektryfikacja – to właśnie elektryczność wyparła silniki parowe, zaś linie produkcyjne mogły wytwarzać towary w dużych seriach; Przemysł 3.0 – cyfryzacja – coraz bardziej wydajne komputery i układy przetwarzania danych umożliwiły sterowanie maszynami za pomocą oprogramowania. Dzięki temu maszyny zyskały większą wydajność, precyzję i elastyczność, a proces cyfryzacji umożliwił osiągnięcie coraz wyższych stopni automatyzacji. Zaczęły powstawać systemy planowania i kontroli, których celem była koordynacja działań w obrębie produkcji; Przemysł 4.0 – integracja systemów i tworzenie sieci; Przemysł 4.0 integruje ludzi oraz sterowane cyfrowo maszyny z Internetem i technologiami informacyjnymi. Materiały produkowane lub wykorzystywane do produkcji można zawsze zidentyfikować, mają one także możliwość niezależnego komunikowania się między sobą. Przepływ informacji jest realizowany w pionie: z poszczególnych komponentów do działu IT przedsiębiorstwa oraz z działu IT do komponentów. Drugi kierunek przepływu informacji jest realizowany w poziomie: pomiędzy maszynami zaangażowanymi w proces produkcji a systemem produkcyjnym przedsiębiorstwa.

Smart City

Czym jest idea inteligentnego miasta? To rozwiązania które wykorzystują technologie informacyjno-komunikacyjne w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej i jej komponentów składowych, a także do podniesienia świadomości mieszkańców. Ta część definicji zwraca głównie uwagę na rolę szeroko rozumianych technologii IT. Miasto może być traktowane jako "inteligentne", gdy podejmuje inwestycje w kapitał ludzki i społeczny oraz infrastrukturę komunikacyjną w celu aktywnego promowania zrównoważonego rozwoju gospodarczego i wysokiej jakości życia. W trakcie trwania kongresu "Sąsiedzi Sąsiadom - Innowacyjne Podbeskidzie 4.0" na przykładzie Bielska-Białej i wdrożonego przez Miejski Zarząd Dróg, inteligentnego systemu transportu ITS, dowiesz się na ile Bielsko-Biała wpisuje się w koncepcję miasta "smart".

Elektromobilność

Dzisiaj nie jest już żadną tajemnicą iż pojazdy elektryczne stanowią przyszłość komunikacji. Analizując światowe statystyki tempa przyrostu elektrycznych pojazdów i zdając sobie sprawę z unijnych wymogów dotyczących poprawy jakości powietrza, można wyraźnie zaobserwować, że Polskę, podobnie jak inne kraje europejskie, czeka epoka elektryczności w motoryzacji. Wychodząc naprzeciw tym trendom w trakcie trwania kongresu przekażemy Ci szczegółową wiedzę na temat pojazdów elektrycznych w tym tego jak te technologie będą się rozwijać w przyszłości oraz jaki wpływ będą mieć na światową i Polską gospodarkę. Ponadto w trakcie trwania kongresu zaprezentujemy dostępne obecnie na rynku pojazdy elektryczne a także umożliwimy uczestnikom kongresu jazdy testowe tymi pojazdami.

Technologiczna rewolucja

Postępująca automatyzacja oraz zwiekszenie roli maszyn w procesie produkcji wprowadza polskie przedsiębiorstwa na nieznane dotąd obszary. Innowacyjne rozwiązania XXI wieku coraz częściej znajdują zastosowanie w procesach produkcyjnych. Komunikujące się ze sobą maszyny, roboty, technologie informatyczne spinające w sieć proces wytwarzania, sprzedaży i wysyłki gotowych produktów – to tylko wycinek tego co zaobserwować możemy w przedsiębiorstwach, które z powodzeniem wprowadziły innowacyjne rozwiązania technolgiczne pozwalające na zwiększenie konkurencyjności oraz wydajności procesów produkcyjnych. Dzięki prezentacji nowoczesnych robotów oraz możliwości zwiedzenia fabryki Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. – na własne oczy pokażemy Ci świat inteligentnej produkcji XXI wieku.

E-commerce

Handel elektroniczny zrewolucjonizował procesy zakupowe na świecie. Przeniesienie handlu do sieci i jego gwałtowny rozwój stanowi dziś jeden z kluczowych segmentów światowej gospodarki. Ten światowy boom na handel w sieci i wymianę handlową między firmami generuje popyt na innowacyjne rozwiązania wspierające ten rodzaj handlu i poprawiające jego bezpieczeństwo i efektywność. O możliwościach zwiększania efektywności procesów zakupowych w firmach i dedykowanych do tego narzędziach opowiedzą przedstawiciele ING Banku Śląskiego S.A. – Partnera Głównego kongresu „Sąsiedzi Sąsiadom – Innowacyjne Podbeskidzie.”

Nowe spojrzenie na biznes

Dzięki uczestnictwu w czerwcowym Kongresie „Sąsiedzi Sąsiadom - Innowacyjne Podbeskidzie 4.0” poznasz nowoczesne możliwości prowadzenia działalności gospodarczej opartej o innowacyjne rozwiązania oraz współpracę z uczelniami wyższymi i innymi podmiotami otoczenia biznesu. Pokażemy Ci jak szerokie są dziś możliwości rozwoju działalności gospodarczej na Podbeskidziu. Przyjdź na kongres a zainspirujemy Cię do myślenia w perspektywach rozwoju innowacyjności oraz zwiększania efektywności wdrażania nowych technologii w Twojej firmie. Kongres „Sąsiedzi Sąsiadom - Innowacyjne Podbeskidzie 4.0” to doskonała okazja do wysłuchania wykładów osób, które osiągnęły sukces w dziedzinie innowacyjności jak również stanowić będzie płaszczyznę wymiany poglądów i idei pomiędzy ludźmi nauki a światem biznesu.

A zatem nie zwlekaj! Zgłoś się na Kongres już dziś!

 

 

 

Jak zgłosić się na Kongres? Wystarczy że pobierzesz, wypełnisz, podpiszesz i prześlesz na adres Biura Organizatora Kongresu dostępny poniżej formularz zgłoszeniowy. Możesz to zrobić tradycyjnie wysyłając formularz pocztą lub kurierem na adres: Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej, ul. Wzgórze 19, 43-300 Bielsko-Biała lub elektornicznie przesyłając skan formularza na adres e-mail: biuroizby@cci.pl. Na Twoje zgłoszenie czekamy do 04 czerwca 2019 roku. Jeśli jednak chcesz pojechać z nami i zwiedzić zakład Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. to pamiętaj iż decyduje kolejność zgłoszeń – w zwiedzaniu uczestniczyć będzie pierwszych 50 osób, które zadeklarują taką chęć i prześlą do Organizatora prawidłowo wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy.

A zatem nie zwlekaj i zgłoś się już dziś, kto pierwszy ten lepszy!

Potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia przez Organizatora Kongresu będzie wiadomość e-mail, którą otrzymasz na podany w formularzu zgłoszeniowym adres poczty elektronicznej. Pamietaj, że udział w Kongresie „Sąsiedzi Sąsiadom – Innowacyjne Podbeskidzie 4.0” jest bezpłatny!

 

 

Szymon Oleksiuk – od 2007 r. związany z jednostkami administracji publicznej: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie, Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Politechniki Krakowskiej. Obecnie realizuje zadania związane z miejskimi systemami transportowymi, w tym nowymi technologiami w tej dziedzinie (Z-ca Dyrektora ds. Transportu, Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej).

Dr hab. Inż. Prof. ATH Krzysztof Parczewski pracuje od 1985 roku, najpierw w Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej a następnie w Akademii Techniczno-Humanistycznej. Brał udział w konstruowaniu samochodu Beskid. Od wielu lat współpracuje z firmami ISS Wawrzaszek, Wektor. Jest Prezesem oddziału Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej.

Dariusz Olejnik – absolwent Politechniki Śląskiej, kierunku Organizacja Produkcji Przemysłowej. W firmie ABB pracuje od 2016.  Zawodowo z  branżą linii i maszyn montażowych i testowych  związany od 2002 roku, obecnie główny specjalista ds. sprzedaży, menedżer linii biznesowej Montaż i Test.

 

Ing. Radovan Furmann, PhD. – is leader of Digital factory division at CEIT. He is expert in the design of production systems in the Industry 4.0. He works in this area for more than 15 years.
Ing. Jozef Hnát, PhD. – is digital factory specialist. He is focused on the design of production and logistics systems and deals with virtual training systems.

Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Członek Zarządu Elokon Polska. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie jako: projektant systemów sterowania i zasilania w obszarze maszynowym, specjalista ds. automatyki, specjalista ds. bezpieczeństwa maszyn. Trener i wykładowca od 2003 r. Publikuje w czasopismach technicznych (ponad 30 publikacji). Prowadzi szkolenia z budowy systemów sterowania oraz z systemów sterowania związanych z bezpieczeństwem. Specjalizuje się w: projektowaniu systemów sterowania związanych z bezpieczeństwem, budowie i programowaniu rozproszonych systemów sterowania związanych z bezpieczeństwem, implementacji wymagań dyrektywy maszynowej 2006/42/WE oraz narzędziowej 2009/104/WE do układów sterowania maszyn oraz budową bezpiecznych maszyn i linii produkcyjnych wraz z automatyzacją produkcji. Doradza firmom z Azji oraz rynków Ameryki Północnej w procesach inwestycyjnych w obszarze bezpieczesńtwa przemysłowego na teranach Unii Europejskiej. Obszar zainteresowań: niezawodność systemów sterowania w przemyśle 4.0, poprawa bezpieczeństwa przemysłowego poprzez skuteczne szkolenia kadry inżynierskiej, wymagania bezpieczesńtwa na rynku amerykańskim, trendy rozwoju służb utrzymania ruchu – programy TPM, RCM.

Menedżer ds. Zakupów w ING Usługi dla Biznesu S.A., która jest operatorem platformy ALEO.com. Absolwent Wydziząłu Mechatronikii Politechniki Warszawskiej. Ekspert w obszarze zarządzania kosztami i procesami zakupowymi. Posiada szerokie kompetencje w kształtowaniu i wdrażaniu strategii zakupowych zarówno w firmach z sektora przemysłowego jak i usługowego.

Student na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej i przewodniczący interdyscyplinarnego koła naukowego „Inżynier XXI wieku”. W roku 2019 obronił tytuł inżyniera na kierunku Automatyka i robotyka, specjalność Mechatronika. Obecnie kontynuuje edukacje na studiach magisterskich na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, specjalność Automatyka Przemysłowa. Od roku 2016 pełni funkcję przewodniczącego koła naukowego „Inżynier XXI wieku”. Wspiera i umożliwia innym studentom prowadzenie projektów i badań naukowych. Integruje studentów różnych kierunków technicznych przy wspólnych projektach. Jest jednym z organizatorów, corocznej Międzynarodowej konferencji Studentów, Doktorantów i Młodych Naukowców „Inżynier XXI wieku”, której odbyło się już 8 edycji. Prowadzi rozmowy z okolicznymi firmami związanymi z przemysłem, dotyczące wsparcia działaności koła naukowego oraz realizowanych przez jego członków projektów i badań. W roku 2018 za napisanie artykułu pt. „ Project of anthropomorphic robot performed in 3D printing technology”, prezentowanego na Międzynarodowej konferencji „Inzynier XXI wieku” otrzymał wyróżnienie od firmy Astor.

Swoją karierę zawodową rozpoczął w firmie Pilkington, przez kilka lat pracował dla Delphi Automotive, następnie dla Rolls-Royce Marine. W ramach pracy dla międzynarodowych korporacji obejmował kluczowe stanowiska zakupowe takie jak: Global Category Buyer, Regional Category Team Manager, Global Category Manager. Odpowiadał za wdrożenie nowych technologii oraz współpracę z działami rozwoju nowych produktów. Obecnie jest współwłaścicielem firmy doradczej Eveneum. Jako Partner Zarządzający w Eveneum realizuje projekty dotyczące optymalizacji i podnoszenia efektywności organizacji zakupowych. Posiada szeroką wiedzę z zakresu strategii zakupowych, procesów i procedur oraz analizy kosztów.

Program oraz czas trwania wydarzenia może ulec zmianie!


 

Na 3 edycję kongresu "Sąsiedzi Sąsiadom - Innowacyjne Podbeskidzie 4.0" zapraszają:

 

 

  
 
 
 
 
 
Partnerzy Regionalnej Izby Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej:
 
All content © 2013 CCI. All rights reserved.