Trzecia edycja debat Concilium Civitas w Bielsku-Białej za nami!

16.07.2025

Bielsko-Biała po raz kolejny stało się istotnym uczestnikiem głośnych warszawskich debat Concilium Civitas! Tegoroczna edycja tego wyjątkowego wydarzenia, która odbyła się 15 lipca br. w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej ponownie zgromadziła tłumy uczestników.

Była to już trzecia edycja unikatowych debat społeczno-gospodarczych, organizowanych przez Beskidzką Izbą Gospodarczą, PWS Konstanta S.A. we współpracy z Concilium Civitas. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem prezydenta Miasta Bielsko-Biała Jarosława Klimaszewskiego, zgromadziło mieszkańców regionu zainteresowanych kondycją demokracji, państwa prawa i przyszłością społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Wydarzenie swoją obecnością uświetnił prof. Wojciech Sadurski, wybitny filozof prawa i komentator życia publicznego. Obecnie wykłada na Uniwersytecie w Sydney oraz w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1999–2009 był profesorem Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, a w latach 2003–2006 pełnił funkcję dziekana Wydziału Prawa tej instytucji. Prof. Sadurski gościnnie wykładał na tak prestiżowych uczelniach jak Yale Law School, New York University, Cardozo Law School, Cornell University, a także na wielu europejskich uniwersytetach we Francji, Włoszech i Niemczech. Jego prace naukowe koncentrują się na teorii prawa, filozofii politycznej, liberalizmie oraz prawie konstytucyjnym.
Jest autorem wielu książek, w tym głośnej publikacji Poland’s Constitutional Breakdown (Oxford University Press, 2019) oraz A Pandemic of Populists (Cambridge University Press, 2022). Współpracuje z takimi instytucjami jak Fundacja Helsińska Praw Człowieka oraz Instytut Spraw Publicznych.

Rozmowę z profesorem Sadurskim poprowadził Jacek Żakowski – jeden z najbardziej cenionych polskich dziennikarzy i komentatorów życia publicznego. W swojej karierze był m.in. kierownikiem działu wyborczego „Gazety Wyborczej”, rzecznikiem prasowym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, prezesem Polskiej Agencji Informacyjnej, a także szefem publicystyki w „Życiu Warszawy”. Od lat związany z tygodnikiem Polityka oraz Gazetą Wyborczą, a także ze środowiskiem akademickim – od 1999 roku kieruje Katedrą Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Jego styl prowadzenia rozmów i umiejętność wnikliwej analizy sprawiają, że każde spotkanie z jego udziałem nabiera szczególnej głębi i dynamiki.

Oprawę artystyczną wieczoru zapewnił Jan Peszek – jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych, a także reżyser i pedagog związany z Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie. Artysta od dekad związany jest z największymi nazwiskami polskiej sceny – występował w spektaklach reżyserowanych przez Kazimierza Dejmka, Andrzeja Wajdę, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupę i wielu innych. Absolwent krakowskiej PWST, zadebiutował w 1966 roku we wrocławskim Teatrze Polskim, gdzie przez dziewięć sezonów współtworzył legendę polskiej sceny teatralnej. Jego obecność na scenie nadała debacie wyjątkowego, emocjonalnego wymiaru i przypomniała, że kultura i sztuka są integralną częścią życia publicznego.

Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego powstał w 1963 w ciągu kliku dni, ale przez długie lata nie był wykonywany, co zresztą autor jakby przewidział nadając mu charakterystyczne dopełnienie. Jest w tym całym Schaeffer z jego wiarą w przyszłość: nie istniejący, lecz możliwy! Pisząc Scenariusze i dopełniając go elementami dramaturgicznymi Schaeffer od razu myślał o wykonawcy; Był nim Jan Peszek. W osobie Jana Peszka Scenariusz znalazł interpretatora jedynego i najwłaściwszego.Peszek trzyma w napięciu audytorium i zaskakuje coraz to nowymi akcjami. Kompozycja ma tempo dobrego filmu; poszczególne sceny rozgrywane są co do sekundy, dopiero pod koniec utworu – kiedy audytorium chwyciło już całkowicie sens utworu, aktor stosuje coś w rodzaju psychicznego relaksu i po prostu zaczyna się utworem bawić.

Ważnym elementem wydarzenia była otwarta formuła spotkania – po rozmowie głównej uczestnicy zgromadzeni w teatrze mieli okazję zadać pytania profesorowi Sadurskiemu, wyrazić swoje opinie i podzielić się refleksją. Dzięki temu debata przybrała charakter rzeczywistego dialogu obywatelskiego, w którym każdy głos miał znaczenie.

Partnerami rzeczowymi spotkania były firmy: Browar Rzemieślniczy "Dziedzice" Sp. z o.o. oraz Grupa Liberta Sp. z o.o. Sp. k. - właściciel marki Waterpoint. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Bielska-Białej - Jarosław Klimaszewski.

 

 

To wydarzenie potwierdziło, że Bielsko-Biała nie tylko śledzi ogólnopolską debatę publiczną, ale staje się jej aktywnym uczestnikiem. Dziękujemy wszystkim za obecność i już dziś zapraszamy na kolejne spotkania z wybitnymi postaciami świata nauki, kultury i mediów.

 

biuroizby@cci.pl (33) 810-33-76 dołącz do nas
Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.
Więcej Akceptuję