Druga edycja debat Concilium Civitas w Bielsku-Białej za nami!

17.07.2024

Bielsko-Biała po raz kolejny stało się istotnym uczestnikiem głośnych warszawskich debat Concilium Civitas! Tegoroczna edycja tego wyjątkowego wydarzenia, która odbyła się 16 lipca br. w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej ponownie zgromadziła tłumy uczestników.

Mimo upalnej aury oraz sezonu urlopowego, Teatr Polski w Bielsku-Białej we wtorkowy wieczór ponownie zapełnił się publicznością. Była to już druga edycja unikatowych debat społeczno-gospodarczych, organizowanych przez PWS Konstanta S.A. we współpracy z Concilium Civitas oraz Beskidzką Izbą Gospodarczą.

Gościem wieczoru była prof. Nina Witoszek Fitzpatrick, będąca cenionym profesorem historii kultury na uniwersytecie w Oslo, wykładowcą w Instytucie Europejskim we Florencji i na uniwersytecie w Galway (Irlandia), a także występująca gościnnie na Uniwersytecie Stanforda i Uniwersytecie Cambridge. Debiutowała jako „irlandzka pisarka" Nina FitzPatrick zbiorem opowiadań Fables of the Irish Intelligentsia (2003), za który otrzymała prestiżową nagrodę „The Irish Times". Autorka wielu prac i książek o Skandynawii oraz scenariuszy filmowych. Współpracowała również z Norweską Operą Narodową w Oslo. W 2005 roku otrzymała z rąk przewodniczącego Norweskiej Fundacji Wolnego Słowa nagrodę za wprowadzenie wschodnioeuropejskiej perspektywy do debaty publicznej w Skandynawii. Jako pierwsza Polka została stałą felietonistką i komentatorką w największym norweskim dzienniku „Aftenposten". Jedna z dziesięciu najwybitniejszych intelektualistów i intelektualistek mieszkających w Norwegii według listy stworzonej w 2006 roku przez norweski dziennik „Dagbladet".

Spotkanie poprowadził znany polski publicysta – Jacek Żakowski - kierownik działu wyborczego „Gazety Wyborczej" (1989), rzecznik prasowy Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego (1989-1990), prezes Polskiej Agencji Informacyjnej (1991–1992), szef publicystyki i reportażu w "Życiu Warszawy" (1992-1993). Od 1993 publicysta „Gazety Wyborczej"; komentator tygodnika „Polityka"; nauczyciel akademicki, od 1999 kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił Czesław Mozil - duńsko-polski piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, muzyk, akordeonista, aktor dubbingowy i osobowość telewizyjna pochodzenia ukraińsko-polskiego. Lider polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa. Współzałożyciel i były członek formacji Tesco Value. Tworzy muzykę z pogranicza folku, psycho-folku, rocka i punk rocka z elementami kabaretu, sam określa własną muzykę mianem „popu" lub „alternatywnego popu" z „podtekstem punkowym".

Poza debatą, w której udział wzięli zarówno zaproszeni goście jak i publiczność, na gości zgromadzonych w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej czekała jeszcze aukcja dzieł sztuki oraz raut towarzyski i rozmowy kuluarowe, które trwały do późnych godzin wieczornych. Można było również nabyć publikacje prof. Niny Witoszek wraz z jej autografem oraz podziwiać Fiaty 126p w okolicznościowym malowaniu, wystawione przed budynkiem Teatru dzięki uprzejmości Rafała Sonika.

Partnerami rzeczowymi spotkania były firmy: TIM S.A., Browar Rzemieślniczy "Dziedzice" Sp. z o.o. oraz Grupa Liberta Sp. z o.o. Sp. k. - właściciel marki Waterpoint. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Bielska-Białej - Jarosław Klimaszewski.


W imieniu organizatorów, serdecznie dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie i udział w tym wyjątkowym wydarzeniu!

biuroizby@cci.pl (33) 810-33-76 dołącz do nas
Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.
Więcej Akceptuję