Gala 25-lecia Laurów Umiejętności i Kompetencji w NOSPR.

09.01.2017

W czwartek 05 stycznia w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się 25. Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji. Główną gwiazdą gali był pochodzący z Czechowic-Dziedzic Piotr Beczała, światowej sławy tenor, Laureat Kryształowego Lauru z Diamentem 2016. W trakcie Gali organizowanej cocrocznie przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach wręczono podziękowania w kilkunastu kategoriach dla ponad 60 wybitnych osób oraz wyróżniających się organizacji. Prezes RIG w Katowicach, Tadeusz Donocik zaznaczył, że Laury wskazują autorytety, ludzi sukcesu w różnych dziedzinach i osoby poszukujące dialogu. Laury Umiejętności i Kompetencji to coroczne wydarzenie, podczas którego – w wyrazie wdzięczności – wręczane są statuetki w dziedzinie gospodarczej, naukowej i kulturalnej. Historia Laurów sięga roku 1992, kiedy działacze samorządu gospodarczego skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach wystąpili z inicjatywą dziękowania ludziom nieprzeciętnym, wyróżniającym się firmom, organizacjom i instytucjom, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej, jej restrukturyzacji oraz dostosowania do standardów europejskich. Laury Umiejętności i Kompetencji na trwale wpisały się już w polską rzeczywistość. Kolejne edycje poszerzają ich zasięg w kierunku zjednoczonej Europy i świata. Historyczne przemiany w sferze politycznej i gospodarczej wymagają nadania nowej rangi przedsiębiorcom, kadrom zarządzającym, politykom, dyplomatom, ludziom nauki i kultury. Samorządowi gospodarczemu przypadła ważna rola wspierania i promowania podmiotów polskiej gospodarki i pobudzania jej rozwoju.

Wśród nagrodzonych nie zabrakło bielskich przedsiębiorców - laury trafiły do rąk Jarosława KlimaszewskiegoEugeniusza Osiki oraz Wiesława Pasierbka. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną relacją z Gali tutaj

biuroizby@cci.pl (33) 810-33-76 dołącz do nas
Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.
Więcej Akceptuję