I Turniej w boule o Puchar Prezesa BIG - sportowa rywalizacja w biznesowej odsłonie

09.09.2022

Na terenach otwartych ZIAD Bielsko-Biała S.A., odbyło się w czwartek 08 września kolejne w tym roku spotkanie Członków i Sympatyków Beskidzkiej Izby Gospodarczej, w formie Klubu Przedsiębiorcy, które tym razem miało sportowy charakter, bowiem połączone zostało z I Turniejem w Boule o Puchar Prezesa BIG!

Uczestnicy czwartkowego spotkania Klubu Przedsiębiorcy, mieli możliwość posmakować sportowej, biznesowej rywalizacji w ramach gry w boule. Co warte podkreślenia - rozgrywka boule dedykowana jest dla każdego bowiem gra ta nie wymaga od jej uczestników sportowych umiejętności czy predyspozycji fizycznych. Boule nosi różne nazwy. We Francji, gdzie jest najpopularniejsza, nazywana jest Pétanque, natomiast w naszym kraju na tę dyscyplinę najczęściej mówi się gra w bule. Niezależnie od nazewnictwa, cel rozgrywki jest jeden: trafienie metalowymi kulami możliwe najbliżej świnki, czyli kuli-celu. Rozgrywki odbywają się na pozbawionym trawy placu np. utwardzonym żwirze. Wymiary boiska dla gry turniejowej to min. 15m x 4m ale przy grze rekreacyjnej wymiary te mogą być zbliżone. Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami (bulami) o średnicy od 70,5 - 80mm (ciężar od 650 do 800g) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy 30mm nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy prosiaczek (w Polsce częściej używa się nazwy świnka). Boule to obecnie sport nieolimpijski, który jednak rozgrywany jest w ramach tak zwanych World Games. Przyjmuje się, że we Francji liczba licencjonowanych graczy rozwijających się w tej dyscyplinie przekracza granicę 500 tysięcy. Petanka jest również bardzo popularna w Hiszpanii, Belgii, Niemczech, Kanadzie i Maroko. Ludzi rzucających zestawem kul spotkać można także w Polsce – szacuje się, że w naszym kraju liczba licencjonowanych graczy przekracza tysiąc, natomiast osób rekreacyjnie uprawiających ten sport jest nawet kilkanaście tysięcy.

 

Jednak przede wszystkim gra w boule to gra drużynowa, która idealnie integruje jej uczestników oraz wzmacnia lub pozwala na nawiązanie nowych wzajemnych relacji, w tym biznesowych! I dokładnie taka idea przyświecała inauguracyjnemu - I Turniejowi w Boule o Puchar Prezesa Beskidzkiej Izby Gospodarczej.

Zanim drużyny złożone z przedsiębiorców z Podbeskidzia przystąpiły do rywalizacji, Prezes Beskidzkiej Izby Gospodarczej w krótkim wystąpieniu przedstawił najbliższe wydarzenia organizowane przez Izbę, w tym m.in. konkurs Firma Roku 2022, którego uroczysta Gala Finałowa odbędzie się już 11 października br., na deskach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej czy Swiąteczną Galę Beskidzkiej Izby Gospodarczej, która planowana jest na grudzień br. Nie zabrakło również przedstawienia nowych firm członkowskich oraz krótkiego instruktażu gry w boule, który poprowadził wielokrotny reprzentant Polski w pétanque, przedsiębiorca, samorządowiec oraz działacz sportowy - Andrzej Śliż.

W turnieju udział wzięło 12 drużyn o wdzięcznych nazwach takich jak m.in: Szampańskie Bąbelki, Żandarmi z Saint Tropez, Orły znad Sekwany czy Paryscy Modnisie. Turniej składał się z fazy play-off oraz fazy pucharowej. Zmagania na specjalnie przygotowanym bulodromie trwały nawet pomimo momentami niekorzystnych warunków atmosferycznych a przedsiębiorcy - zawodnicy bardzo szybko doskonalili swój kunszt i taktykę rzutu bulami. Ostatecznie zwycięstwo i I puchar Prezesa Beskidzkiej Izby Gospodarczej przypadl w udziale ekipie Bractwa Napoleona, którą tworzyli: Małgorzata Madeja - Dyrektor Regionalna ds. Korporacyjnych ING Banku Śląskiego, Grzegorz Jania - Dyrektor Handlowy ZIAD Bielsko-Biała S.A. oraz Ziemowit Morski z firmy Korczyk Sp. z o.o. Sp. k.

Beskidzka Izba Gospodarcza serdecznie gratuluje zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom zarówno turnieju jak i spotkania Klubu Przedsiębiorcy, jak również fundatorom nagród rzeczowych i sponsorom turnieju, firmom: ING Bank Śląski S.A., Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A., ZIAD Bielsko-Biała S.A. oraz Browarowi Rzemieślniczemu "Dziedzice" - bez wsparcia których realizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa.

zdjęcia: Mirosław Galczak (Beskidzka24.pl) / Piotr Stokłosa (Beskidzka Izba Gospodarcza)

biuroizby@cci.pl (33) 810-33-76 dołącz do nas
Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.
Więcej Akceptuję