Ladislau Dowbor w Bielsku-Białej - Inspirująca debata o losach świata.

31.07.2023

Bielsko-Biała staje się istotnym uczestnikiem głośnych warszawskich debat Concilium Civitas. Za nami już pierwsze spotkanie z prof. ekonomii Ladislau’em Dowborem na temat tego, jakie wyzwania i zagrożenia stoją przed światem.

W piątek w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie z Ladislau’em Dowborem, profesorem ekonomii, byłym doradcą prezydenta Brazylii i konsultantem sekretarza generalnego ONZ. Wydarzenie to, które spotkało się z dużym zainteresowaniem m.in. lokalnego środowiska biznesowego, naukowego, artystycznego i samorządowego, organizowane przez spółkę PWS Konstanta i Beskidzką Izbę Gospodarczą, odbyło się pod patronatem prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego.

Spotkanie otworzył prezes Konstanty Jacek Kliszcz, zapowiadając, że może mieć charakter cykliczny. Kolejnym gościem byłaby prof. Nina Witoszek z Uniwersytetu w Oslo, która ukończyła bielską szkołę muzyczną. Towarzyszący mu na scenie Maciej Jeleń, prezes Beskidzkiej Izby Gospodarczej podkreślił, że ta organizacja z zapałem włączyła się w tę inicjatywę. Powołał się na słowa gościa, który głosi m.in., że im bardziej zdecentralizowany system i im większe uczestnictwo w nim społeczeństwa, tym lepiej dla wszystkich. O wsparciu dla tego rodzaju debat zapewnił też prezydent Jarosław Klimaszewski.

Wieczór w teatrze upłynął na rozmowie publicysty Jacka Żakowskiego z prof. Ladislau’em Dowborem, wykładowcą na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Sao Paulo, którego życiorysem można by obdzielić wiele osób. Jednak nie o historii, ale przede wszystkim o przyszłości świata chciał dyskutować naukowiec. Mówił o zagrożeniach związanych z działalnością korporacji, mających realny wpływ na decyzje rządów i o tym, jak same się bogacą kosztem państw i najuboższych. Wskazywał przy tym, jak - mimo starań - szalenie trudno wpłynąć na zmianę swoistego systemu, decydującego dziś o losach gospodarki i społeczeństw.

Nie był to nużący wykład, lecz żywa rozmowa, do której włączali się uczestnicy, w tym Rafał Sonik, który specjalnie przyleciał na to spotkanie, przerywając wypoczynek na Mazurach. Dyskusje z ekonomistą, redaktorem i organizatorami toczyły się też w kuluarach. Emocjonującą chwilą wieczoru była aukcja dzieł sztuki, z której dochód trafi do warszawskiego Collegium Civitas, które m.in. organizuje debaty Concilium Civitas z największymi naukowcami z całego świata. Ceny licytowanych obrazów przekraczały nawet 10 tys. zł.

Spotkanie miało i wymiar artystyczny, bowiem wystąpiła aktorka TP Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt. Brawurowo śpiewała piosenki Osieckiej, a także Kaliny Jędrusik. Na fortepianie akompaniował jej Jacek Obstarczyk.

Tekst i zdjęcia: Beskidzka24.pl

biuroizby@cci.pl (33) 810-33-76 dołącz do nas
Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.
Więcej Akceptuję