Rozmawiamy o gospodarce na 25 Kongresie Towarzystw Polsko-Niemieckich i Niemiecko-Polskich

15.10.2024

W dniach 11-13 października br. w Hotelu Szyndzielnia w Bielsku-Białej odbyła się jubileuszowa - 25 edycja Kongresu Towarzystw Polsko-Niemieckich i Niemiecko-Polskich, pod hasłem: "Polska i Niemcy w dialogu - łączymy idee, budujemy przyszłość".

Kongres jest największym forum dialogu polsko-niemieckiego na poziomie społeczeństwa obywatelskiego. Jego celem jest budowanie i umacnianie partnerstwa między dwoma krajami. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli polityki, biznesu, nauki, kultury oraz społeczeństwa obywatelskiego, oferując im wyjątkową możliwość wymiany doświadczeń i pogłębienia relacji. W sumie w Kongresie uczestniczyło ponad 200 osób, w tym przedstawiciele i członkowie Beskidzkiej Izby Gospodarczej.

Izba aktywnie włączyła się w organizację tego wyjątkowego na gospodarczej mapie regionu wydarzenia. Wraz z Partnerem - Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. zorganizowała w ramach kongresu panel gospodarczy i dyskusyjny, w którym zaproszeni goście poruszyli bieżącą problematykę gospodarczych stosunków polsko-niemieckiech, jak również podzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat działalności na rynku niemieckim. Nie zabrakło również analizy szans i zagrożeń, które istnieją bądź, zdaniem prelegentów, mogą pojawić się w najbliższej przyszłości w gospodarczych relacjach polsko-niemieckich. W panelu pt.: "polsko-niemiecka współpraca gospodarcza - wyzwania i szanse" udział wzięli: Martin Kremer (Konsul Generalny RFN we Wrocławiu), Piotr Soroczyński (Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej), Witold Giernaś (PATENTUS S.A.), Beata Nowak (CEO Grammer Automotive Polska), Radosław Pioterczak (Doradca Podatkowy, Wspólnik w Vinci & Vinci Sp. z o.o.), Dawid Prochot (Szef Produkcji w Apena-Remont Sp. z o.o.).

Jednakże, co warto podkreślić, Kongres Towarzystw Polsko-Niemieckich i Niemiecko-Polskich miał do zaoferowania o wiele więcej niż tylko sesje wykładowe czy panele dyskusyjne. Kongres kreował również przestrzeń do zwykłych spotkań, a nawet wspólnej zabawy.

Kongres Towarzystw Polsko-Niemieckich i Niemiecko-Polskich stanowi wyjątkową inicjatywę wspierającą dialog i współpracę pomiędzy Polską a Niemcami. Jest on największym forum dialogu polsko-niemieckiego na poziomie społeczeństwa obywatelskiego, którego celem jest budowanie i umacnianie partnerstwa między dwoma krajami. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli polityki, biznesu, nauki, kultury oraz społeczeństwa obywatelskiego, oferując im wyjątkową możliwość wymiany doświadczeń i pogłębienia relacji.
Tegoroczny program objął szereg ważnych tematów, jak m.in. rola Polski i Niemiec w Unii Europejskiej, kwestie bezpieczeństwa, współpraca gospodarcza oraz takie zagadnienia, jak wyzwania klimatyczne, rola młodzieży w relacjach bilateralnych, Dom Polsko-Niemiecki w Berlinie oraz sytuacja Polaków w Niemczech i Niemców w Polsce. Podczas panelu otwierającego szukano odpowiedzi na pytanie Polska i Niemcy w Unii Europejskiej: partnerstwo czy konkurencja?

Najważniejszym wydarzeniem kongresu było walne zgromadzenie Krajowego Związku Towarzystw Polsko-Niemieckich oraz Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich 13 października. Goście kongresu zwiedzali Bielsko-Białą, wjechali też kolejką linową na Szyndzielnię, skąd mogli podziwiać panoramę miasta i całej okolicy. W trakcie kongresu otwarto wystawę pt. Niemieckie akcenty w polskim plakacie współczesnym; odbył się też bal i wręczenie nagrody Dialog 2024 - otrzymał ją Leszek Szuster.

biuroizby@cci.pl (33) 810-33-76 dołącz do nas
Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.
Więcej Akceptuję